Gardiner kyla och en gnutta olja

Nu har jag äntligen kommit till skott, termostaten är bytt och har jag precis varit nere och fyllt på kylvatten. Medan motorn stog och brummade för att få upp lite värme så passade jag på att montera de nya gardinerna som Micha sytt. Det blir väldigt snyggt! När gardinerna var monterade och jag skulle efterfylla lite glykolvatten så upptäckte jag till min fasa att det hade sprungt läck!

Inte så farligt som det kan tyckas då det bara var oljetrycksmätaren som det rann olja ur, suck. Bara och bara, nu blir det ett besök på Erlandssons brygga men det kanske är sånt som händer när man pysslar med en motor som föddes i slutet av det glada 70-talet 🙂

Hursomhelst så verkar det som om motorn kyler, den fick stå på förhöjd tomgång i 20 minuter utan att uppvisa några värmeattacker. Egentligen så är det väl bäst att köra motorn med belastning för att få ett bättre test men det får duga just nu, speciellt då det började rinna olja.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *